środa, 8 marca 2017

Jaki jest prawdziwy smak i koszt zemsty? - "Jigoku Shoujo"

Dzisiejszy wpis pragnę poświęcić produkcji 'Jigoku Shoujo'. Jest to historia, która przypadnie do gustu wszystkim fanom japońskich horrorów (pod warunkiem, że nie zniechęcą się jej animowaną formą).


Serial jest zdecydowanie przeznaczony dla widzów dorosłych ale niekoniecznie o mocnych nerwach (pojawiają się tu drastyczne sceny, jednak nie jest to "rzeź niewiniątek"). Po kilku '"wprowadzających", nudnawych i dość przewidywalnych odcinkach, akcja zaczyna się zwracać ku takim produkcjom jak "Krąg" czy "Shutter. Widmo".

Anime opowiada o instytucji tzw. "Piekielnej Korespondencji" - Piekielna Dziewica zobowiązała się na żądanie zemścić na Twoich oprawcach a warunkiem dopełnienia się zemsty jest zawarcie z nią paktu - osoba, która wyrządziła Ci krzywdę trafi prosto do Piekła, natomiast Twoja dusza trafi do niego po śmierci, w ramach zapłaty. Z biegiem czasu okazuje się, że usługi Piekielnej Dziewicy są 'nadużywane' a do Piekła zostają zsyłane także dusze ludzi, którzy na to nie zasługują... jednak zanim...

Wieści o "Piekielnej Korespondencji" oraz wykonującej "wyroki" Piekielnej Dziewicy docierają do dziennikarza - Hajime Shibaty, który początkowo podchodzi do nich jak do plotek a całą historię traktuje jak miejski mit, przekazywany sobie przez tokijską młodzież. Zmienia zdanie, gdy sam zostaje świadkiem tego, jak Pani Czyśćca, Enma Ai, dokonuje zemsty na pewnym mężczyźnie. Hajime chce poznać prawdę. Dowiaduje się, w jaki sposób można skontaktować się z Piekielną Dziewicą, jednak, ponieważ nie przepełnia go żądza zemsty, sam nie ma takiej możliwości.

Tsugumi, córeczka Hajime, zaczyna miewać wizje, w których spotyka Enmę Ai albo ogląda świat jej oczami. W ten sposób Hajime udaje się dotrzeć do kilku osób, które prosiły Ai by zemściła się w ich imieniu, próbuje ich od tego odwieść, jednak nieskutecznie. Aby dociec kim jest tajemnicza Enma Ai rozpoczyna dziennikarskie śledztwo, udaje mu się dotrzeć do świadków i dowodów, które wskazują, że Pani Czyśćca wykonuje zemsty i przeprawia dusze ludzkie do Piekła od ponad czterystu lat a jej historia jest ściśle związana z historią rodziny Hajime i Tsugumi...

Moim zdaniem treść i klimat w pewnym momencie zaczynają przypominać fabuły takich filmów jak "Krąg" i "Krąg 2" (oczywiście mam na myśli wersję japońską). Aby odkryć prawdę bohaterowie muszą poznać wiele okoliczności, rytuałów, historii. Bardzo podoba mi się w tym serialu, iż nie uświadczymy w nim gagów czy infantylnej mimiki, która tak razi Europejczyków. Anime bogate jest w wiele zwrotów akcji, sekretów, które pozostają nieodkryte aż do końca. Serial przede wszystkim jest psychologicznym dramatem, traktującym o niesprawiedliwości i dochodzeniu prawdy, udowodnianiu swojej niewinności, ludzkiej bezradności wobec okrucieństwa, zdrady, wyzysku, krzywdy.

Bardzo polecam, serial jest mistyczny i trzyma w napięciu, choć nie od początku, za to do samego końca.

poniedziałek, 13 lutego 2017

Niebo nie zna wściekłości takiej, jak miłość w nienawiść zmieniona, ni piekło nie zna furii takiej jak kobieta wzgardzona - "Bodom" Taneliego Mustonena


źródło zdjęcia: weareindiehorror
Jezioro Bodom położone jest 22 km od Helsinek. To malowniczy region pośród lasów. Jest to także miejsce najbardziej tajemniczej i wstrząsającej zbrodni w historii Finlandii. W 1960 roku nieznany sprawca dokonał mordu na uczestnikach obozu – tylko jeden obozowicz uszedł z życiem ale niczego nie pamiętał. Od tamtej pory kilkukrotnie toczyły się nad jeziorem oficjalne śledztwa policyjne, dziennikarskie i amatorskie. Nad jezioro do dzisiaj chętnie przyjeżdżają młodzi ludzie chcący rozwikłać zagadkę. Powstało również kilka legend, dotyczących domniemanego sprawcy, najpopularniejsza z nich mówi, ze po dziś dzień przebywa on w lasach nad jeziorem.

"Bodom" z 2016 to nie pierwsze podejście filmowców do tematu. Twórcom filmu udało się perfekcyjnie wyjść poza ramy bardzo popularnych za oceanem "obozowych horrorów". Mamy tutaj grupę młodych ludzi, obozujących nad jeziorem w miejscu, gdzie przed laty dokonano rzezi na ich "poprzednikach". Schemat znany i powszechny, odświeżany od lat w produkcjach kina grozy. Jednak tym razem będzie inaczej.

Czwórka młodych ludzi planuje spędzić weekend na obozie w lesie. Wszyscy wiedzą o okrutnej zbrodni, która dokonała się tam w przeszłości. Dla każdego ten wyjazd ma inne znaczenie, żadne z nich nie ma czystych intencji...

Atte to inicjator wyprawy. Chce rozwikłać zagadkę mordu nad Bodom, planuje wspólnie ze znajomymi zrekonstruować przebieg wydarzeń. O tym ostatnim nie informuje koleżanek, w obawie, ze nie zgodzą się na udział w przedsięwzięciu. Skrycie podkochuje się w Idzie, wie o krzywdzie, jaka ją spotkała i chce jej pomóc.

Elias to szkolny buntownik z wyboru, przyjaźni się z Attem, jest zakochany w Idzie. Bierze udział w obozie tylko ze względu na dziewczynę.

Ida jest skromną, spokojną licealistką. Jakiś czas temu stała się bohaterką szkolnego skandalu, gdy upiła się na imprezie i została sfotografowana nago. Nastolatka wychowuje się w wielodzietnej, dobrze sytuowanej rodzinie. Jej ojciec to człowiek konserwatywny i surowy, aby wziąć udział w obozie Ida oszukuje rodziców.

Nora to najlepsza przyjaciółka Idy. Darzy koleżankę niezdrowymi uczuciami, czuje do niej miłość, uwielbienie, fascynację. Ponadto czuje się prze nią odtrącona. Chce pomóc Idzie zemścić się na domniemanych sprawcach jej krzywdy. Jest pomysłodawczynią i główną wykonawczynią krwawej i brutalnej intrygi.

Po przybyciu na miejsce możemy razem z nastolatkami podziwiać piękne plenery, lasy, do których lata temu zakazano wstępu i lustrzaną, niezmąconą taflę jeziora. Stajemy się towarzyszami z pozoru niewinnej wycieczce czwórki młodych ludzi. Jednak gdy nadchodzi zmierzch, głęboko skrywane pragnienia i hamowane instynkty staja się nieposkromione i wychodzą na jaw.

Ida i popychająca ją do popełnienia zbrodni Nora, dokonują krwawej zemsty. Jest to niewątpliwie nagły i niespodziewany zwrot akcji. Nie ostatni jednak. Uciekające z lasu "obozowiczki" natykają się na stojącego przy drodze kierowcę lawety, co doprowadza do rozbicia ich auta na drzewie. Okazuje się, że w lasach nad jeziorem Bodom ciągle przebywa zło, które jest żądne krwi młodych ludzi.

"Bodom" to film o wstępie malowniczym niczym "Antychryst" von Triera. Mamy tu także idealne przełożenie niskiego budżetu na bardzo wysoką klasę i wartość artystyczną filmu. Świetnie oddane są tutaj emocje, nastroje i relacje miedzy bohaterami. Polecam w szczególności fanom thrillerów oraz horrorów psychologicznych.


czwartek, 5 stycznia 2017

Dziewczyna, o której lepiej nic nie wiedzieć... - "The Authopsy of Jane Doe" André Øvredala


źródło zdjęcia: filmweb
"Autopsja Jane Doe" to nietypowy jak na współczesne kino obraz, w którym autorzy zachowali klasyczną dla antycznego dramatu jedność czasu, miejsca i akcji. Wszystkie wydarzenia rozgrywają się w ciągu jednego popołudnia w miejskiej kostnicy i mają ścisły związek z tytułową autopsją.

Podobnie jak w greckim teatrze mamy tu także trójkę głównych bohaterów: dwóch koronerów i... zwłoki. Koronerzy to Tommy i Austin Tildenowie, ojciec i syn. Sporo ich dzieli ale zdecydowanie dużo więcej łączy. Różnią się przede wszystkim podejściem do śmierci żony i matki: Tommy ciągle nie może się z nią pogodzić, Austin wydaje się być w pełni pogodzony a nawet momentami zobojętniały. Obaj jednak dzielą pasję do pracy, są jednakowo zaangażowani, staranni i profesjonalni.

Austin nie wie, jak i kiedy ma powiedzieć ojcu, że wspólnie ze swoją dziewczyną planują wyjechać z miasta i zacząć nowe życie. Boi się reakcji Tommy'ego, który od śmierci żony skupił się na zachowaniu jak największej liczby pamiątek i wspomnień - wszystkiego, co mu po niej pozostało. Utrata kontaktu z ich wspólnym synem byłaby dla niego olbrzymim ciosem.

W dniu, w którym Austin ma omówić z ojcem tę kwestię szeryf przywozi do kostnicy zwłoki młodej dziewczyny. Według policji zostały one znalezione pod podłogą domu, w którym kilka dni wcześniej rozegrał się rodzinny dramat – żaden z domowników nie przeżył masakry. Nie ma żadnych świadków, drzwi były pozamykane od środka, nikt nie ocalał. Tożsamość i przyczyna śmierci większości ofiar jest znana, zagadką pozostaje kim jest i w jaki sposób zginęła tajemnicza Jane Doe (taki przydomek dostają w USA wszystkie żeńskie ofiary, których tożsamość nie jest znana).

Obaj koronerzy przystępują do oględzin zwłok. Już na samym początku zadają sobie kilka pytań, na które nie znajdują odpowiedzi. 
Dlaczego ciało dziewczyny, która według policji nie żyje od kilku dni nie ma oznak zesztywnienia stawów ani stężenia mięśni?
Czemu mimo, że wykopano ją spod podłogi nie ma żadnych zadrapań ani obrażeń? 
Z jakiego powodu wokół połamanych kości jej nadgarstków i kostek nie ma zasinienia?
Co sprawiło, że jej tęczówki zdążyły już zmętnieć a krew jeszcze nie krzepnie w żyłach? 
Skąd u niej deformacja talii i żeber?

Tommy i jego syn po raz pierwszy spotkali się z takim przypadkiem. Ponadto od czasu, gdy ciało tajemniczej dziewczyny zostało przywiezione do kostnicy wokół mężczyzn zaczynają się dziać rzeczy dziwne i niewyjaśnione – radio samo zmienia stacje, w korytarzu słychać niepokojące odgłosy, zasilanie szaleje a na zewnątrz rozpętuje się burza.

W trakcie sekcji zwłok koronerzy odkrywają, że narządy denatki zostały wielokrotnie okaleczone, była ona palona a po zdjęciu z jej mięśni skóry znajdują po jej wewnętrznej stronie wytatuowane okultystyczne symbole. Podejrzewają, że dziewczyna była torturowana i złożona w ofierze. Jednak prawda okazuje się jeszcze bardziej przerażająca...

"Autopsja" jest filmem minimalistycznym w formie i treści, ale jako pierwszy film od X lat naprawdę mnie on wystraszył. Jest to dzieło krwawe, momentami zahaczające niebezpiecznie o gatunek "gore" ale niewątpliwie nie jest to typowe dla dreszczowców klasy b bezsensowne obrzucanie się flakami i wymiocinami tylko wyważone, realistyczne, naturalistyczne sceny. Nic nie dzieje się tutaj bez przyczyny. Koronerzy dokonują autopsji w pełnej powadze mimo niewytłumaczalnych w wielu przypadkach odkryć.

Film ten jest dla mnie zdecydowanie objawieniem 2016 roku, polecam go wszystkim fanom ghost stories, wiedźm i okultyzmu. Ani przez moment nie jest monotonny czy nużący, trzyma w napięciu i wyróżnia się na tle innych horrorów z ostatnich lat.